blog image

QR Kod Ile Temassız Alışveriş Dönemi Başlıyor

Fiziksel mağazaların vitrinlerine yerleştirilmesi planlanan QR Kod ile temassız alışveriş alışkanlığının yaygınlaşması bekleniyor.

2010 yılında kurulan Instagram, artık yalnızca kullanıcılarının ücretsiz video ve fotoğraf paylaşımı yaptığı bir sosyal medya uygulaması değil. Birçok kullanıcı için Youtube’un ardından iş kolu haline gelen Instagram, markalar için de ciddi bir reklam aracı.

Çoğu ülkede Covid-19 salgını kapsamında getirilen kısıtlamalar sonra erse de online alışverişe olan ilgi devam ediyor. Instagram da yakın zamanda kullanıma açtığı mağaza özelliği sayesinde pandemi ile hayatlarımıza giren temassız alışveriş davranışını desteklemeyi planlıyor. Markalar ise değişen tüketici davranışlarına ayak uydurmak için yeni teknolojileri bünyesine dahil etmeye çalışıyor.

Peki OR Kod ile Temassız Alışveriş Nasıl Gerçekleştiriliyor?

İlk olarak geçtiğimiz yıl Japonya’da test edilen ve günümüz itibariyle yaygınlaşmaya başlayan özellik aslında oldukça basit.

Özelliği kullanmanız için yapmanız gereken tek şey, markanıza ait Instagram adresinin ayarlar kısmından QR Kod’a tıklamanız. Ardından markanız adına oluşturulan QR Kodu fiziksel alanlarınızda paylaşabilir, müşterilerinizi temassız alışverişe yönlendirebilirsiniz. Böylelikle hem çalışanlarınız hem de müşterileriniz için güvenli bir ortam sağlayabilir; ulaşılabilirlik açısından rakiplerinizden sıyrılarak, pazarınızda lider olabilirsiniz.

Tabii yukarıda bahsi geçen özelliklerden faydalanabilmek için teknik olarak işletme hesabınızın bulunması; pazarlama açısından ise tasarım ve iletişim dili ile bütüncül olarak profesyonel bir Instagram hesabına sahip olunması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.