blog image

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, adını tüm kötü karakterlerin siyah şapkalar taktığı eski kovboy filmlerinden alır. Black Hat SEO yapanlar aslında SEO hakkında bilgi sahibidir çünkü kısayollar almak için boşluklar bulurlar.

Google, algoritması ve sitelerini nasıl sıraladığı konusunda oldukça ketumdur, ancak SEO uzmanlarının uyması için bir dizi Web Yöneticisi Yönergesi yayınlar. Black hat SEO kasıtlı olarak bu yönergeleri görmezden gelir ve hızlı kazançlar elde etmeye çalışır. Google, bu şeyleri durdurma konusunda oldukça bilgili ve bu yönergeleri ihlal eden herkese cezalar veriyor.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Lütfen bu makalenin amacının sizi bu taktiklerden herhangi birini kullanmaya teşvik etmek olmadığını unutmayın. Bu yazı, bu tür şeylerin Google'ın kurallarına aykırı olduğu konusunda farkındalık yaratmak ve insanları bilgilendirmek içindir.

1. Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelimenizi web sitenizde aşırı derecede kullandığınız yer burasıdır. Bu teknik, web sitesinin seçilen anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için kullanılır. Örneğin, insanlar aynı ifadeyi bir cümlede 6 kez kullanabilir, böylece arama motorları onu alır.

2. Anahtar Kelimeleri Gizleme

Bu, anahtar kelime doldurmaya benzer, ancak daha incelikli bir versiyonudur. Bazı geliştiriciler, metni arka planla aynı renkte gizler ve arama motorlarının algılaması ve insanların görmemesi için web sitesinin her yerine koyar. Ayrıca bunu CSS'ye yazarlar ve koda dahil ederler.

3. Cloaking

Bu teknik, vadettiği içeriği göstermeyen, tıklandığında farklı bir şey sunma eylemini ifade eder. Geliştiriciler, bilgileri kullanıcılardan gizlemek için genellikle bir flash veya animasyonlu sayfa kullanır ve Google daha sonra içeriği yalnızca HTML aracılığıyla okuyabilir.

4. Link Şemaları

SEO söz konusu olduğunda backlink en güçlü şeylerden biri olduğu düşünülür, ancak kaliteli geri bağlantıların gelmesi kolay değildir, bu yüzden birçok insan hile yapmaya çalışır. Bu teknikle, bir web sitesinin daha üst sıralarda yer alması için sahip olduğu backlink sayısı şişirilir.

Bağlantıları içeren yaygın Black hat SEO taktikleri; satın alma bağlantıları, altbilgi bağlantıları, bağlantılar için ücretsiz ürünler, gizli bağlantılar,yorum spamı, forum spamı. Her zaman Google'ın Yönergelerine uymanızı ve yönergelerdeki değişiklikleri düzenli olarak izlemenizi öneririz. Black Hat SEO uzun vadede site performansınıza zarar verebilir ve sitenizin Google'da görünme şansını ortadan kaldırabilir.

Etiketler