blog image

A’dan Z’ye Marka Yaratmak

Markalaşma Nedir? Neden Önemlidir?

Marka; üreticinin ya da satıcının mal ve hizmetlerini tanıtmaya, rakiplerinden ayırt etmeye ve farklılaştırmaya hizmet eden isim, logo, kavram, sözcük, simge, tasarım, resim ve bütün bunların bileşkesi olan somut ve soyut bir kavramdır.

Kavramsal olarak olmasa da uygulama kısmında sıklıkla karıştırılan pazarlama ile kıyaslayarak anlatmaya çalışacak olursak; pazarlama verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürün ile ilgiliyken marka hedef kitlenize ne hissettirdiğiniz ile alakalıdır.

Peki markalaşma olmadan pazarlama karlılık için yeterli midir?

Ne yazık ki hayır. Çünkü tüketici ürün kalitesi veya fiyatından bağımsız olarak her zaman markalı ürünleri markasız olanlara oranla çok daha fazla tercih eder. Dolayısıyla kazanç sağlamak daha da önemlisi bunu sürekli hale getirmek istiyorsanız bunun ilk koşulu markalaşmaktır.

Markalaşma bilinirliliğinizi arttırır ve hedef kitleniz ile aranızda bir bağ kurmanıza yardımcı olur. Bu bağ hedef kitlenize güven vererek sizi rakiplerinizden farklılaştırır. Markanızın verdiği hizmete ihtiyaç duyulması halinde ilk olarak siz akla gelirsiniz. Pazarlama ise ürününüz/hizmetinizin duyulmasına yardımcı olarak kısa vadede kazancınızı arttırır. Pazarlama ile kısa vadede arttırdığınız bilinirlik markalaşma ile kalıcı hale gelir.

Biri olmadan diğerinin verimli olması mümkün değildir. Örneğin bir kalem almak istiyorsunuz. Aklınıza gelen ilk marka ne? Siz farkında olsanız da olmasanız da bir mağazaya girdiğinizde onlarca belki de yüzlerce marka kalemin arasından ona yönelirsiniz. Diğer markaların çok daha pahalı, çok daha uygun fiyatlı veya çok daha kaliteli olması ile ilgilenmez ve yıllardır bildiğiniz güvenilir olduğuna inandığınız markaya yönelirsiniz.

Regardless of the product, this is the case and the behavior that drives the consumer to buy the product is the trust in the brand after the need. Good marketing campaigns can even be built around creating new needs.